10.04.2014 на засіданні Союзу православних медиків розглядали тему, як ніколи, актуальну у Великий піст, а саме: «Піст та його дотримання у контексті різних нозологій» . Доповідачем була доцент кафедри внутрішньої медицини ВНМУ ім. М.І.Пирогова – Наталія Сергіївна Білоконна. Нам відомо, що церковний устав Великого посту є особливо строгим: — у понеділок, середу і п’ятницю один раз на день харчуватися холодною їжею без олії. — у вівторок і четвер один раз на день їсти гарячу їжу без олії. — у суботу та неділю двічі на день можна вживати їжу з олією і виноградне вино (крім суботи Страсної седмиці). — у Велику п’ятницю дозволено пити тільки воду. — у Велику суботу їжа без олії. — у Благовіщення та Вербну неділю можна вживати в їжу рибу. — у Лазареву суботу не можна вживати рибу, але дозволено їсти ікру. У великі свята, дні вшанування святих, також дозволена їжа з олією. Піст по своїй суті узагальнює два поняття: духовний піст та тілесний (зокрема, харчування). Якщо духовний піст повинні дотримуватись усі , намагатись якомога менше створювати гріхів, більше творити добрих та благочинних справ, то дотримуватись уставу харчування можуть не усі . Є певні категорії населення для яких дозволяється послаблення. Саме про ці категорії ми і будемо зараз говорити. Але потрібно оговорити, що серединний шлях Великого посту для мирян базується на тому, що не благословляється риба. А від цієї середини кожен відхиляється в свою сторону по благословінню духовника.
Хворі з серцево — судинною патологією. Ця категорія в більшій мірі може повною мірою дотримуватися посту. Це їм буде навіть і на благо власному здоров’ю, так як скоромні продукти збільшують рівень холестерину в крові, а значить прогресування атеросклерозу. Оскільки стіл № 10 по Певзнеру передбачає створення сприятливих умов для кровообігу, виключення речовин, що збуджують нервову систему. Обмеження кухонної солі, незначне обмеження рідини , виключення азотистих екстрактивних речовин, прянощів і солодощів. Кулінарна обробка з помірним механічним щадінням. Страви подають у вареному та запеченому вигляді. Дозволяються супи (півтарілки) — вегетаріанські, круп’яні, фруктові; риба у вареному або запеченому вигляді (особливо морських сортів, збагачена омега-3 жирними кислотами(DASH-дієта); вівсяна і гречана каші; білковий омлет; овочеві салати, вінегрети; молоко, молочнокислі продукти, сир. Вводять продукти, які регулюють роботу кишечника, — овочі, фрукти та ягоди, що містять не грубу рослинну клітковину, а також пшеничний і житній хліб грубого помелу. Виключають жирні м’ясні та рибні страви, мозок, нирки, печінку, ікру, свинину, телячий та баранячий смалець, гострі закуски, квашені продукти, консерви, алкогольні напої, какао, шоколад, каву. Практично усе це заповідує нам і устав церковного посту. Кому ж тоді дозволяється послаблення або і цілковита відмова від посту?¬ Усім хто знаходиться у кризовому перебігу хвороби (наприклад:гіпертонічний криз, нестабільність ІХС, ГКС тощо) . Вони повинні харчуватись так, щоб не викликати внутрішньої психо — емоційної перенапруги(стресу),що може поглиблювати і без того важкий стан.
Ендокринні захворювання. В рій рубриці ми переважно розглянемо харчування хворих на ЦД. На одному з попередніх засідань ми вже обговорювали дану проблему, але і сьогодні зосередимось на важливих моментах. ЦД є двох типів: 1-інсулінозалежний тип (хворіють переважно люди молодого віку), та 2- й тип – інсулінорезистентний (пацієнти зрілого та похилого віку, зазвичай з ожирінням, а то і метаболічним синдромом). Щодо другого типу , то піст їм не протипоказаний, навпаки допоможе при раціональному правильному режимі зберегти і навіть скинути зайву вагу, що теж є частиною комплексного лікування. А от пацієнти з першим типом і частина з другим( ті , що приймають інсулін) — постити не повинні , єдине що можна виключити –це м’ясні продукти, замінивши їх на рибні. І ще одне питання прозвучало на засіданні, як їм причащатись? Тут відповідь однозначна: коригувати час введення дози інсуліну з моментом причастя,- не раніше, щоб не викликати гіпоглікемічного стану.
Захворювання шлунково-кишкового тракту. Ця категорія пацієнтів теж може повноцінно поститись, але тут потрібен індивідуальний підхід (залежно від стадії та частоти загострення хвороби священник може благословити комусь вживати їжу пісну, але часто, невеликими порціями та механічно, хімічно і термічно щадну, тобто з виключенням хімічних і обмеженням механічних подразників, переважно протерту або дрібносічену, рідку або напіврідку, зварену або приготовлену на парі. Але можливі ситуації при яких потрібно залишити рибну та молочну їжу.
Хвороби сечовидільної системи. Таким пацієнтам показане харчування з максимальним щадінням тканини нирок, профілактика гіпертензії і набряків шляхом обмеження кухонної солі. В дієті обмежена кількість білків, жири та вуглеводи призначають у межах фізіологічної норми. Безсольова, гіпонатрієва дієта (їжу готують без солі, спеціально випікають безсольовий хліб). Хворим з недостатністю функції нирок при наявності азотемії за призначенням лікаря додають кухонну сіль. Цим хворим дозволяють пити стільки рідини, скільки виділено сечі за попередню добу. Дозволяються вегетаріанські фруктові супи, борошняні й солодкі страви; овочі, фрукти, ягоди вживають у достатній кількості, частину в сирому вигляді. Тобто, піст не є забороною. Але є і винятки , до таких відносяться хворі на сечо-кам’яну хворобу. Оскільки при СКХ можуть утворюватися різні камені ,то і підхід до харчування різний, залежно від pH . Якщо ж в організмі порушений обмін фосфору і кальцію і утворюються фосфати, то лікар призначає таким пацієнтам дієту 14. Згідно рекомендації дієтологів, цим пацієнтам можна вживати ті продукти, які здатні підвищити кислотність сечі — це м’ясо, яйця, риба, різноманітні продукти харчування з круп і борошна. Категорично заборонено вживати будь-які овочі, ягоди, фрукти та молочні продукти. Хоча для того, щоб організм не почав відчувати дефіцит кальцію, час від часу дозволено з’їдати щось молочне.
Захворювання опорно-рухового апарату. Певної дієти не потребують. Харчування має бути збалансованим. У повсякденному раціоні обов’язково має бути достатньо кальцію. Але при остеопорозі , зокрема, жінки в постменопаузі потребують його більше . Найкраще кальцій засвоюється з молочних продуктів, риби та овочів (броколі, листової капусти, ріпи, зеленої квасолі, зеленої цибулі, кропу, петрушки, селери). Для кращого всмоктування кальцію в кишечнику і зменшення його виведення із сечею необхідний вітамін Д. Найбільш багаті ним риб’ячий жир, жирні сорти риби, молочні продукти, яєчні жовтки. Однак достатнє перебування на свіжому повітрі в денний час доби (не менше 30-40 хвилин) також здатне забезпечити денну норму. Ситуація погіршується в осінньо-зимовий період. Тому саме пацієнти з остеопорозом можуть бути виключенням у повноті дотримання посту. Їжа також має бути збалансована за вмістом магнію. Бажане співвідношення кальцію і магнію в раціоні 2:1. Багаті магнієм гречка, інші зернові, бобові, морська риба, насіння соняшнику і кунжуту, банани. Сприяє поліпшенню кісткового обміну і бор. Достатня його кількість міститься в горіхах, овочах (капуста) і фруктах (яблуко, груша, вишня). А от при подагрі піст допоможе зменшити напади або і зовсім забутися на певний час про цю недугу, так як при ній в раціоні обмеження стосуються м’ясних продуктів. Хворий повинен відмовитися від м’ясних, рибних і грибних бульйонів, м’яса молодих тварин, субпродуктів (печінки, нирок, легень), м’ясних копченостей і соусів, тваринних жирів.
Особливості посту у різних вікових групах. У нашому храмі,- каже Голова Вінницького Союзу православних медиків прот. Володимир Тютенко,- досить розвинута недільна школа, починаючи з ясельної групи, молодшої, середньої, старшої групи, молодіжки, батьківської групи і аж до дорослої. Тому питання посту у нас актуальне. Я благословляю дітей до 7 років не постити,від 7 і до 14- виключаємо м’ясну їжу, і від 14 до 16 – виключаємо молочну, залишаючи вживання риби, далі піст потрібно дотримуватись. Що відносно вагітних та годуючи жінок, то при нормальних показниках гемоглобіну можна постити по силам або з виключенням лише м’ясних продуктів, але людям з низьким гемоглобіном, необхідне вживання м’яса. Потрібно наголосити, що піст в кожній родині індивідуальний, залежно від церковності, сил та умов. Є такі сім’ї в яких і дітки малі постять, і вагітні дотримуються посту. Усе залежить від середовища виховання, уставу та «атмосфери» конкретної сім’ї, духовного віку кожного прихожанина зокрема. Що стосується літніх людей, то в такому разі я теж рекомендую постити по силам, щоб не ослабіти чи не виникло б загострення хронічних хвороб, які уже заставили би повністю перервати піст. Кожен самостійно повинен оцінювати свої сили. Хоча відомо багато прикладів з життя людей , коли хворіючи, вони намагались постити і як нагорода від бога, зцілювались від хвороби. На останок слід лише добавити :
« По вірі Вашій буде Вам».